Domů Nahoru

 

Jiří Polák: Soumrak bohů Nového světa

 

 

Lusitanica Iustitia Bagatela Mimoediční Jan Antonín Baťa Ohlasy Fotogalerie Kontakty

Politický thriller z blízké budoucnosti

Děj nového politického thrilleru Jiřího Poláka se začíná odvíjet počátkem jednadvacátého století. Nesmělý středoškolský student Paul Danell ztrácí svou osudovou lásku Amandu kvůli svému spolužákovi Georgi Harrimanovi, který nepokrytě aspiruje na úspěšnou politickou kariéru. Zdrcený Paul se rozhodne studovat politickou vědu. 

O třicet let později je už profesorem politické vědy na univerzitě v San Antoniu, zatímco Harriman kandiduje za republikány na prezidenta USA. Na jedné své přednášce předpoví Paul brzký rozpad amerického impéria. Po vyhození z univerzity je – ačkoli nechtěně – postupně vtažen do událostí, které nakonec vedou k hluboké proměně politického vývoje celých Spojených států amerických. 

Součástí zápletky je i milostný příběh hlavního hrdiny – stejně komplikovaný, jako sama Paulova osobnost. V tomto smyslu můžeme knihu zahrnout rovněž do kategorie psychologického románu.

Jiří Polák (*1933)

Maturoval na gymnáziu roku 1953. Roku 1965 unikl s manželkou na Západ (Itálie, později Švédsko). Dlouhá léta studoval na univerzitě v Lundu, nejdříve jazyky (románské jazyky, angličtinu a čínštinu), později společenské vědy, zejména politologii (doktorát z mezinárodní politiky 1986). V disertaci Dependence Patterns in the Soviet Bloc předpověděl brzký rozpad východního bloku. Poslední léta před penzí (1998) pracoval v Přistěhovaleckém úřadě města Malmö.

Roku 1998 uspořádal v České republice historicky první mezinárodní konferenci o přímé demokracii. Účastníci přijeli ze všech kontinentů s výjimkou Afriky. Další konference následovaly. Od roku 1998 vydává mezinárodní bulletin Worldwide Direct Democracy Newsletter, následně přejmenovaný na Direct Democratic Euro-Vision Newsletter.

Publikoval články o čínské filosofii a vědě (Tchaj-wan a Švédsko), politické romány 2084 (1992), Závody (2003), Soumrak bohů Nového světa (2013) a traktáty Democracy – Direct or Indirect? (1993), Direct Democracy of Tomorrow (s Jaroslavem Kočím) a Direkt Demokrati: Historia, analyser, perspektiv (švédsky).

 

Brožovaná kniha má rozsah 232 stran.

Vychází v dubnu 2013

Cena 239,- Kč